تبلیغات
بصائر - پیرزن ریسنده ی نخ
پیرزن ریسنده نخ
وَ لا تَكُونُوا كَالَّتِی نَقَضَتْ غَزْلَها مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ أَنْكاثاً تَتَّخِذُونَ أَیْمانَكُمْ دَخَلاً بَیْنَكُمْ أَنْ تَكُونَ أُمَّةٌ هِیَ أَرْبى‏ مِنْ أُمَّةٍ إِنَّما یَبْلُوكُمُ اللَّهُ بِهِ وَ لَیُبَیِّنَنَّ لَكُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ ما كُنْتُمْ فِیهِ تَخْتَلِفُونَ
ترجمه : و مانند آن « زنى‏ » كه رشته خود را پس از محكم بافتن، « یكى یكى‏ » از هم مى‏گسست مباشید كه سوگندهاى خود را میان خویش وسیله « فریب و » تقلب سازید « به خیال این‏ » كه گروهى از گروه دیگر « در داشتن امكانات‏ » افزونترند. جز این نیست كه خدا شما را بدین وسیله مى‏آزماید و روز قیامت در آنچه اختلاف مى‏كردید، قطعاً براى شما توضیح خواهد داد.
شرح نقاشی : ریسمانى كه از یك سو به قلب شخص و از سوى دیگر به سمت آسمان رفته و دستى در حال پنبه كردن و از بین بردن آنست:
اشاره به كسانى كه ارتباط خود با عالم معنا را با دست خود قطع و نابود می كنند و هر آنچه را كه تنیده‏اند دوباره پنبه می كنند.
شرح مثل : مشبه:
كفار و منافقینی كه عهد خود را می ‏شكستند. 
مشبه به:
پیرزنی كه رشته خود را پس از محكم بافتن، یكی یكی از هم می ‏گسست. 
وجه شبه و توضیح:
در این آیه با مثالی زیبا اعمال بیهوده و چه بسا زشت و پلید كسانی كه با قسم خوردن و پیمان بستن‏هی دروغین، قصد فریب مردم را داشتند، به تصویر می ‏كشد. پیرزنی رشته‏ی را محكم می ‏بافد و پس از آن تمامش را وامی ‏تابد و پنبه می ‏كند و این كار هر روز اوست. نقض عهد و شكستن پیمان نیز دقیقاً به همین شكل است. پیمانی بسته می ‏شود اما یكطرف تعهد، با تغییر شرایط و به جهت حفظ منافعش به طور یكطرفه، پیمان بسته شده را می ‏شكند و خیانت در عهدش می ‏كند. این كاری است بس بیهوده و پلید به خصوص كه از اول هم با نیت خیانت و فریبكاری همراه باشد.
تبیانطبقه بندی: قرآن و زندگی،  نقاش‌های قرآنی،  گرافیك‌های قرآنی،  پیام‌های قرآنی،  سیمای انسان در قرآن،  امثال قرآنی،  قرآن و تربیت صحیح، 
برچسب ها: پیرزن، ریسنده، قلب، زن،  

تاریخ : سه شنبه 19 دی 1391 | 11:03 ب.ظ | نویسنده : احمد یوسفی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.