تبلیغات
بصائر - چراغ و چراغدان
قرآن
اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكاةٍ فِیها مِصْباحٌ الْمِصْباحُ فِی زُجاجَةٍ الزُّجاجَةُ كَأَنَّها كَوْكَبٌ دُرِّیٌّ یُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَیْتُونَةٍ لا شَرْقِیَّةٍ وَ لا غَرْبِیَّةٍ یَكادُ زَیْتُها یُضِی‏ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نارٌ نُورٌ عَلى‏ نُورٍ یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشاءُ وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ وَ اللَّهُ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیمٌ
قرآن كریم سوره مباركه نور (24)، آیه 35
ترجمه :خدا نور آسمانها و زمین است. مَثَلِ نور او چون چراغدانى است كه در آن چراغى، و آن چراغ در شیشه‏اى است. آن شیشه گویى اخترى درخشان است كه از درخت خجسته زیتونى كه نه شرقى است و نه غربى، افروخته مى‏شود. نزدیك است كه روغنش - هر چند بدان آتشى نرسیده باشد- روشنى بخشد. روشنى بر روى روشنى است. خدا هر كه را بخواهد با نور خویش هدایت مى‏كند، و این مثلها را خدا براى مردم مى‏زند و خدا به هر چیزى داناست.
شرح:نور:
اشاره به نورى كه از كلمه مقدس اللَّه جارى، و نور آسمانها و زمین است و موجب وجد و نشاط معنوى زمینیان می شود.
شرح مثل :مشبه:
نور خداوند كه بر دلهی مومنین می ‏تابد. 
مشبه به:
نور تابیده شده از شیشه چراغی كه از روغنی پاك و زلال استفاده می ‏كند و همچون ستاره‏ی درخشان، روشنی ‏بخش است. 
وجه شبه و توضیح:
چراغی در میان شیشه‏ی صاف و یكدست قرار دارد و بواسطه این شیشه نورش درخشان و تابنده‏تر است. بواسطه این نور درخشان همه اطراف روشن و همه چیز به خوبی قابل مشاهده است. وزش باد و سایر عوامل طبیعی هیچگونه تاثیری بر وضعیت و روشنایی این چراغ ندارد و به همین علت چراغی است با نوری تابان و دائمی كه همه اشیاء و اجرام اطرافش نیز بواسطه آن نور همیشه روشن‏اند. روغن چراغ نیز آنقدر خالص و ناب است كه گویی حتی بدون شعله هم قابل احتراق است و نور حاصل از سوختن آن، نوری است منحصر به فرد و بی همتا. آری نور خداوند كه بر قلوب مومنین می ‏تابد در طوفان حوادث نه تنها خاموش نمی ‏شود بلكه درخشش مضاعفی می ‏گیرد و این همان نوری است كه از نور خداوند به عاریه گرفته‏اند.
تبیان طبقه بندی: نقاش‌های قرآنی،  گرافیك‌های قرآنی،  پیام‌های قرآنی،  امثال قرآنی، 
برچسب ها: نور، چراغ، چراغدان شیشه، ستاره،  

تاریخ : پنجشنبه 28 دی 1391 | 01:16 ق.ظ | نویسنده : احمد یوسفی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.