تبلیغات
بصائر - همسر فرعون وحضرت مریم
قرآن تصویری
وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَكَ بَیْتاً فِی الْجَنَّةِ وَ نَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنِی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَوَ مَرْیَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتِی أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فِیهِ مِنْ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها وَ كُتُبِهِ وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتِینَ
قرآن كریم سوره مباركه تحریم (66)، آیات 12-11
ترجمه : و براى كسانى كه ایمان آورده‏اند، خدا همسر فرعون را مَثَل آورده، آنگاه كه گفت: «پروردگارا، پیش خود در بهشت خانه‏اى برایم بساز، و مرا از فرعون و كردارش نجات ده، و مرا از دست مردم ستمگر بِرَهان.» و مریم دختِ عمران را، همان كسى كه خود را پاكدامن نگاه داشت و در او از روح خود دمیدیم و سخنان پروردگار خود و كتابهاى او را تصدیق كرد و از فرمانبرداران بود.
شرح نقاشی 
درخت خشك در پشت سر شخص:
اشاره به فرعونیت و مردگى باطنى عالم كفر.
زن در حال حركت به سوى نور:
اشاره به همسر فرعون كه به ظلمتِ كفر پشت كرد و نور را برگزید.
پرندگان:
اشاره به پرواز.
گلهاى اطراف شخص:
اشاره به حیات عالم روحانى كه به واسطه ایمان به خدا و روی گردانى از طاغوت حاصل می شود.
شرح مثل :
مشبه:
كسی كه از تمام امكانات و لذایذ دنیوی - با وجودی كه توانایی استفاده از همه آنها را دارد- تنها جهت رضی خداوند و قرب به حضرت حق تعالی چشم‏پوشی می ‏كند. 
مشبه به:
همسر فرعون و حضرت مریم (سلام الله علیهما). 
وجه شبه و توضیح:
در این آیات فضایی الهام‏بخش و امیدساز بری همسر زنان و مردان مؤمن جهان به تصویر كشیده می ‏شود. دستگاه حكومتی فرعون در اوج قدرت است و هر آنچه را كه انسان اراده كند می ‏تواند در دربار او بیابد. قدرت، مال و ثروت، شكوه، جلال، بهترین خوراك و پوشاك و هزاران نعمت دلفریب دیگر. آسیه همسر فرعون است و امكان استفاده از تمامی این امكانات را دارد. او می ‏تواند همچون فرعون به تمام خواسته‏هایش جامه عمل بپوشاند و از هر لذتی بهره‏مند شود. اما آسیه در چنین شرایطی به تمام این لذات پشت پا می ‏زند. با وجودی كه به تمام این نعمتهی دل‏انگیز دسترسی دارد، تنها و تنها رضی خداوند را مد نظر گرفته و از فرعون و دربارش بیزاری می ‏جوید و همجواری با حضرت حق تعالی را بر نزدیكی با فرعون و مأوی ‏ در بهشت برین را بر تمام حكومت فرعونی ترجیح می ‏دهد. بارها و بارها مورد خشم و غضب فرعون قرار می ‏گیرد اما از راه خود دست برنمی ‏دارد تا آنجا كه جان خود را در راه رسیدن به قرب الهی و سكنی ‏ در بهشت، تقدیم صاحبش می ‏كند و در زیر شكنجه فرعونیان به شهادت می ‏رسد. این حكایتی است واقعی و عبرتی راه‏گشا و امیدبخش بری همه مؤمنان كه هیچگاه به خاطر شرایط نامساعد جامعه و محل كار و سكونت و یا همجواری با كفار و افراد نااهل از قدم گذاردن در راه خدا و سختیهی آن نهراسند و ناامید نشوند. شرایطی كه بتواند یك شخص را به گمراهی بكشاند هیچگاه مهیّاتر از زمان فرعون نبوده است، سرزنشها و ملامتهی نااهلان و یهود هیچگاه بیش از زمان حضرت مریم نبوده است و شكنجه‏هی فرعون و فرعونیان نیز هیچگاه تكرار نخواهد شد، اما با این وجود این شیرزنان هرگز در مقابل ظلم و ستم زمانه تسلیم نشدند و رضی خدا را به بقی در دنیی فانی ترجیح دادند. و این مثلی است بری تمامی جویندگان راه حق.
منبع : شبکه تخصصی قرآن تبیان طبقه بندی: قرآن و زندگی،  نقاش‌های قرآنی،  معارف قرآن،  گرافیك‌های قرآنی،  پیام‌های قرآنی،  سیمای انسان در قرآن،  امثال قرآنی، 
برچسب ها: همسر فرعون، حضرت مریم، پرواز، نور،  
دنبالک ها: شبکه تخصصی قرآن،  

تاریخ : جمعه 6 بهمن 1391 | 11:26 ب.ظ | نویسنده : احمد یوسفی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.