تبلیغات
بصائر - قرآن تصویری
قرآن تصویری

أَ فَمَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ تَقْوى‏ مِنَ اللَّهِ وَ رِضْوانٍ خَیْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْیانَهُ عَلى‏ شَفا جُرُفٍ هارٍ فَانْهارَ بِهِ فِی نارِ جَهَنَّمَ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِی

قرآن كریم سوره مباركه توبه (9)، آیه 109

آیا كسى كه بنیاد « كار » خود را بر پایه تقوا و خشنودى خدا نهاده بهتر است یا كسى كه بناى خود را بر لب پرتگاهى مشرف به سقوط پى‏ریزى كرده و با آن در آتش دوزخ فرومى‏افتد؟ و خدا گروه بیدادگران را هدایت نمى‏كند.

شرح نقاشی

پرتگاه در پس‏زمینه و شخصى كه لب پرتگاه ایستاده و فضاى اطرافش تیره و آتشین است:
اشاره به گناهكارانى كه به واسطه گناهانشان در پرتگاه سقوط به دوزخ قرار گرفته‏اند و دیر یا زود در آتش دوزخ سقوط خواهند كرد.
شخصى با لباس سپید و شال سبز:
اشاره به كسانى كه طالب خشنودى و رضاى حضرت حق تعالى هستند و آسمانى آبى و پاك دارند.
 

شرح مثل

مشبه:
زندگی مؤمن- زندگی منافق. 
مشبه به:
كسی كه بنایی را بر پایه‏هی محكم و استوار بنیان گذارد- كسی كه بنایش را بر لبه پرتگاهی كه زیر آن سست و خالی است، استوار سازد. 
وجه شبه و توضیح:
در این آیه اساس زندگی مؤمنین و منافقین به گونه‏ی بسیار زیبا مجسم شده است. شخصی بر لبه رودخانه‏ی كه آب كناره‏هی آن را شسته است و هر لحظه احتمال ریزش و سقوط آن را تهدید می ‏كند، خانه‏ی را بنا می ‏كند. این بنا اگر چه ظاهری آراسته دارد اما به اندك لرزه‏ی فرومی ‏ریزد. اعمال منافقین نیز تنها ظاهر فریبنده دارد اما بر پایه‏ی بسیار سست كه همان نفاق است بنا شده است. چرا كه نفاق یعنی بیگانگی با واقعیتها و جدایی از قوانین آفرینش، كه چنین امری خود عامل زوال و فناست. بر عكس، مؤمنین اعمال خود را بر پایه تقوی ‏ و طلب خشنودی او بنیان می ‏گذارند و این همچون بنایی است كه بر زمینی محكم و با مصالحی مناسب و خوب ساخته شده باشد. در واقع هماهنگی اعمال مؤمنین با واقعیت‏ها و قوانین جهان آفرینش خود عاملی است بری بقاء و ثبات آن اعمال.

منبع : تبیان
طبقه بندی: نقاش‌های قرآنی،  گرافیك‌های قرآنی، 

تاریخ : جمعه 8 دی 1391 | 01:32 ب.ظ | نویسنده : احمد یوسفی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.