تبلیغات
بصائر - نقاشی قرآنی . درخت پاک درخت ناپاک
أَ لَمْ تَرَ كَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَیِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ تُؤْتِی أُكُلَها كُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها وَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَكَّرُونَ وَ مَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِیثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ
قرآن كریم سوره مباركه ابراهیم (14)، آیات 26-24
درخت پاک و ناپاک
ترجمه : آیا ندیدى خدا چگونه مثل زده: سخنى پاك كه مانند درختى پاك است كه ریشه‏اش استوار و شاخه‏اش در آسمان است؟ میوه‏اش را هر دم به اذن پروردگارش مى‏دهد. و خدا مثلها را براى مردم مى‏زند، شاید كه آنان پند گیرند. و مَثَلِ سخنى ناپاك چون درختى ناپاك است كه از روى زمین كنده شده و قرارى ندارد.
شرح نقاشی 
آیا ندیدى خدا چگونه مثل زده: سخنى پاك كه مانند درختى پاك است كه ریشه‏اش استوار و شاخه‏اش در آسمان است؟ میوه‏اش را هر دم به اذن پروردگارش مى‏دهد. و خدا مثلها را براى مردم مى‏زند، شاید كه آنان پند گیرند. و مَثَلِ سخنى ناپاك چون درختى ناپاك است كه از روى زمین كنده شده و قرارى ندارد.
شرح مثل :مشبه:
كلمه طیبه و كلمه خبیثه. 
مشبه به:
درخت طیبه و درخت خبیثه. 
وجه شبه و توضیح:
مشخصات یك درخت پاك و طیبه چیست؟ درختی است داری رشد و نمو، اجزایی زیبا و پاكیزه، ریشه‏هی محكم و استوار، نظامی شگفت‏انگیز، شاخه‏هی سر به فلك كشیده و پربار. این خصوصیات به خوبی در كلمه طیبه كه همان عقاید حقِ ریشه دوانیده در فطرت و قلب انسان است، مشهود و عیان می ‏باشد. عقایدی كه بر عزمی راسخ، استوار بوده و صاحبش پی آن می ‏ایستد و در عمل نیز از آن منحرف نمی ‏شود. این صفات كه محتوایی توحیدی و الهی دارد، جز در افراد موحد و باایمان یافت نمی ‏شود. انسانهایی پویا با اعتقادی راسخ و به دور از آلودگی ‏ها. هر كس در هر زمانی به شاخسار وجودشان دست دراز كند از آنها بهره‏مند می ‏شود. تندباد حوادث و طوفانهی سخت و مشكلات، آنها را از جا حركت نمی ‏دهد. با افق فكری بلند، محدودیتهی زمانی و مكانی را به كنار زده و رو به سوی ابدیّت و بی ‏نهایت دارند. برنامه‏ها و زندگیشان بر اساس هوی ‏ و هوس نبوده و مطابق با فرامین الهی است. نه تنها وجودشان در حیات، بلكه مزارشان پس از وفات نیز الهام‏بخش و سازنده است. هر سنت، برنامه، انسان و هر موجود پاكی اینگونه است "اصلی ثابت و فروعی پر رشد و نمو، و ثمراتی طیب و مفید دارد." به یقین فقدان صفات یاد شده كه چیزی جز گمراهی ظالمان و شرك مشركان نیست در مصداق "كلمه خبیثه "قرار می ‏گیرد. افرادی سست‏بنیاد و بی ‏اعتقاد، با برنامه‏هایی مغایر نظام هستی و فطرت و فاقد هرگونه سود و منفعت همچون درخت از ریشه درآمده كه در بیابانی به دست باد سپرده شده است.


طبقه بندی: نقاش‌های قرآنی،  گرافیك‌های قرآنی، 

تاریخ : جمعه 8 دی 1391 | 01:46 ب.ظ | نویسنده : احمد یوسفی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.